Siłownia w domu – w jaki sposób optymalnie ją zaplanować, aby spełniała swoją rolę

Siłownie z klubami fitness to doskonałe miejsce na to, żeby regularnie dbać o swoją formę. Ale zdarzają się osoby, które z różnych powodów nie chcą albo nie mogą takich miejsc odwiedzać, a mimo wszystko będzie im zależeć na tym żeby coś ćwiczyć. W ich przypadku idealną opcją będzie siłownia domowa, jaką można skompletować bez wydawania fortuny. Oczywiście dużo zależeć będzie od tego, jak dużo sprzętu do ćwiczeń ktoś planuje nabyć.

Jeżeli ktoś dysponuje większym pomieszczeniem i jeszcze większym kontem w banku, to wydanie kilkunastu tysięcy na nowoczesne urządzenia nie będzie problemem. Ale na małą siłkę, w jakiej można już będzie kompleksowo dbać o swoją formę, spokojnie wystarczy dwa tysiące.

Podstawową rzeczą, o jakiej trzeba pomyśleć, jest wygospodarowanie jakiegoś miejsca. Żeby siłownia domowa spełniała swoją rolę, nie trzeba wcale przeznaczać na nią osobnego pomieszczenia. Wystarczy wydzielić jakąś część pokoju, na którym można będzie rozłożyć poręcze z ławeczką, a po zakończeniu ćwiczeń wszystko po prostu schować.

Ławeczka, o której było wspominane to podstawowe wyposażenie każdej siłowni, z dużą sztangą i hantlami umożliwi ćwiczenie praktycznie całego ciała. Dobrze jest też pomyśleć o drążku. Drążki są dostępne w rozmaitych typach, można je montować w futrynie drzwi, przy suficie lub na ścianie, a też zapewniają dobry rozwój mięśni. Jeśli ktoś ma miejsce, to dobrym rozwiązaniem mogą też być tak zwane atlasy, lecz w ich przypadku liczyć się należy z wyższymi kosztami.

You may also like...