USA – według jakich zasad można tam obecnie jechać

Osoby nieco starsze zapewne będą pamiętać emocje związane z ubieganiem się o wizę do USA. Do wizyty u konsula należało się przygotować w odpowiedni sposób, a i tak nikt nie dawał żadnej gwarancji, że otrzyma się takie pozwolenie, bowiem niejednokrotnie zdarzały się odmowy bez słowa wyjaśnienia.

Dzisiaj sytuacja całkowicie inaczej wygląda. W roku 2019 nasz kraj spełnił niezbędne warunki na to, aby zostać dopuszczonym do bezwizowego ruchu i od tego czasu rodacy udający się w celu turystycznym lub medycznym mogą to zrobić na podstawie procedury uproszczonej.

Do tego celu konieczne jest zarejestrowanie formularza esta usa. Zgłoszenie to posiada informacje o danych osobowych, cel wyjazdu oraz, co jest bardzo istotne, numer paszportu wyposażonego w elektroniczny chip. Ogólny koszt złożenia takiego wniosku nie należy do wysokich, bo jest to zaledwie 14 dolarów, a otrzymany dokument umożliwia wjazd wiele razy na obszar Stanów przez dwa lata. Po skończeniu tego okresu trzeba jeszcze raz wypełnić formularz.

Pamiętać tylko trzeba, że pozwolenie umożliwia wyłącznie pobyt w celach medycznych albo turystycznych. Jeżeli ktoś planuje rozpocząć naukę lub pracować, to wystąpić powinien o wydanie wizy. Ta metoda przewidziana jest również dla osób, które dostały odmowę w ESTA, one również będą się musiały umówić na wizytę z konsulem. Planując swoją podróż trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Obróbka całego formularza i wydanie zgody czasami będzie trwać 72 godziny, z tego też powodu należy się za te formalności zabrać we właściwym czasie.

You may also like...